НОВИНИ

 Всі новини   Рубрики   “Газоват” 


“Газпром” послав новий контракт по факсу. “Нафтогаз” обіцяє “конструктивну відповідь”

10:45, 19 листопада 2019 р.  5296
Джерело: BBC

Російський “Газпром” надіслав українському “Нафтогазу” офіційну пропозицію щодо того, як він бачить продовження транспортування російського газу територією України.

Про це "Газпром" спочатку повідомив у своєму Facebook, а з посиланням на нього - більшість російських та українських ЗМІ.

Проте у "Нафтогазі" впродовж кількох годин очікування казали, що поки що не бачили пропозицій, аж поки виконавчий директор групи "Нафтогаз" Юрій Вітренко у своєму Facebook не повідомив, що пропозиція "Газпрому" надійшла факсом.

"Уважно її вивчимо і надамо конструктивну відповідь найближчим часом", - написав Юрій Вітренко.

Що пропонують у "Газпромі"?

Пропозиції, перераховані у повідомленні "Газпрому", не є новими чи неочікуваними, - в тому чи іншому вигляді вони вже були озвучені керівництвом компанії та навіть президентом Росії, і обговорювалися під час переговорів між "Нафтогазом" і "Газпромом" за посередництва Єврокомісії.

Вони полягають у наступному:

- нова угода (чи подовження чинної) про транзит російського газу територією України буде укладена лише на 1 рік,
- "необхідна умова" подовження чинного або укладення нового контракту - відмова від "взаємних претензій" в міжнародному арбітражі та скасування судових претензій,
- скасування штрафу, накладеного на "Газпром" Антимонопольним комітетом України,
- відкликання клопотання "Нафтогазу" про ініціювання Єврокомісією розслідування проти "Газпрому".

У "Газпромі" також радять "Нафтогазу" подумати і про відновлення імпорту російського газу напряму, від чого "Нафтогаз" відмовився у листопаді 2015 року.

Що кажуть в "Нафтогазі"?

Раніше у "Нафтогазі" вже коментували подібні пропозиції "Газпрому". Голова компанії Андрій Коболєв підрахував, що "обнулення взаємних претензій" обійдеться Києву у 22 млрд доларів, включно із 2,6 млрд доларів чистого виграшу у Стокгольмському арбітражі, які "Нафтогаз" розраховує стягнути з Газпрому через суди.

До того ж, як вважає керівник "Нафтогазу", претензії навряд чи можна назвати взаємними:

"Шукаю і не знаходжу в озвучених в медіа пропозиціях зустрічні кроки Росії на співставні суми. Хіба так виглядає "обнулення" взаємних претензій?", - писав він у Facebook.

Що ж до відновлення прямих закупок російського газу, то тут Андрій Коболєв наводить розрахунки, як вони відбувалися у минулому, і як - зараз:

"Сухі цифри:

- у 2013 році, коли у нас була знижка "за флот в Криму" і ми купували газ майже виключно у Газпрому, на транзиті ми заробили 3 мільярди доларів, а за імпортований газ заплатили Росії більше 5 мільярдів. Від’ємна різниця між доходами за транзит та видатками на купівлю газу - більше 2 мільярдів доларів.

- у 2018 році, коли ми вже перейшли від "дешевого" російського газу на "дорогий" європейський і не мали жодних політичних знижок, на транзиті заробили 2,7 мільярди доларів, а на закупівлю витратили 2,1 мільярди. Позитивна різниця для нас склала 600 мільйонів доларів".

Загалом, за словами керівника "Нафтогазу", "ніщо не обходиться Україні так дорого, як дешевий російський газ".


 Повна версія


 ДО ТЕМИ:

 
 Facebook
 Коментарі