НОВИНИ

 Всі новини   Рубрики   “Довкілля” Волинська область


Унікальні Шацькі озера можуть зникнути через видобуток крейди на білоруському кар’єрі

11:30, 2 березня 2009 р.  15974
Джерело: NEWSru.ua

Водний заповідник, унікальні Шацькі озера, підуть під землю, якщо білоруські бізнесмени почнуть видобувати крейду з розташованого неподалік Хотіславського кар’єру.

Першими про розробки на кордоні України і Білорусі дізналися волинські екологи. Виявляється, потужна білоруська компанія в 2009 - 2011 роках має намір вибодувати в Хотіславськом кар'єрі крейду, яка, до речі, вважається кращою в цій країні. Після чого на території збудують завод з виробництва бетону і цегли. Про це пише "Комсомольская правда в Украине".

Начальник державної екологічної інспекції у Волинській області Олег Кіндер називає це катастрофою. Він повідомив, що кар'єр має карстове походження. Поклади крейди знаходяться на глибині 6 - 12 метрів. Якщо почати видобуток, то спершу відбудеться збій в системі підземних вод, а потім утворюються карстові порожнечі, куди підуть всі озера Шацького національного природного парку, зокрема унікальне своїми лікувальними водами озеро Світязь. Крім того жителі сотень волинських селищ залишаться без питної води, вичерпається зрошувальний канал, а врожайність знизиться наполовину.

Обурені фахівці негайно звернулися до Президента, прем'єр-міністра і спікера, вимагаючи приділити увагу проблемі.

За інформацією Кіндера, в держекоінспекцію написали з МЗС, попросивши роз'яснити ситуацію у Міністерства охорони природних ресурсів Білорусі. "Виявляється, їх бізнесмени шукали дозволу у керівництва країни, але офіційної відповіді через наші претензії їм поки не дали. Проте, за неперевіреною інформацією, в кар'єрі з'явилася спецтехніка, що розчищає його для видобутку крейди".

До речі, в 80-х роках білоруси вже намагалися експлуатувати Хотіславський кар'єр. Тоді завдяки старанням учених роботи вдалося зупинити.

Для довідки

Озеро Світязь - найглибше в Україні. Його максимальна глибина досягає 58 метрів. Площа 25,2 кв км, довжина - 9,3 км, найбільша ширина - 8 км. Входить до складу Шацького природного національного парку. Його вода містить багато срібла, дуже швидко загоює рани, лікує шкірні захворювання. Останніми роками Світязь став місцем паломництва туристів. Влітку тут поправляють здоров'я не менше 15-20 тисяч осіб.

Між іншим, на межі зникнення перебуває також кожнен п’ятий зі 100 об’єктів, які претендують на статус природних чудес України. Зокрема, Дунайський біосферний заповідник, Чорноморський біозаповідник, регіональний парк "Гранітно-Степове Побужжя" на Миколаївщині, та ін.


 Повна версія


 
 Facebook
 Коментарі