СТАТТІ, ПУБЛІКАЦІЇ, ЛЕКЦІЇ

 Всі публікації   Рубрики   “Економіка та фінанси”


Курс гривні: кому вигідна девальвація?

14 лютого 2014 р. | Автор/джерело: Інна Завгородня, DW
 23655

Нинішня девальвація гривні корисна для української економіки, але позначиться на споживачах, вважають експерти. Від подальшого здешевлення українську валюту може врятувати зовнішня фінансова допомога.

Після різкого стрибка по відношенню до американського долара курс гривні, котрий тепер щодня встановлюється Нацбанком, дещо стабілізувався.

Опитані DW експерти констатують позитивні наслідки нинішньої девальвації гривні для української економіки. Однак вони застерігають від подальшого послаблення національної валюти, котрого без фінансової допомоги з-за кордону, на їхню думку, Україні буде дуже важко уникнути.

Експерт Віденського інституту порівняльних економічних досліджень Василь Астров позитивно оцінює нещодавній перехід до гнучкого курсу і пов’язану з цим девальвацію, котра нині складає близько 10 відсотків. Адже останні кілька років курс гривні був завищеним - за різними оцінками на 10-20 відсотків, підкреслює австрійський експерт.

За словами Олександра Жолудя з Міжнародного інституту перспективних досліджень, політична криза в Україні лише пришвидшила девальвацію, спричинену довготривалими економічними процесами у країні - зростанням приватного споживання на тлі рецесії в економіці. А до внутрішніх факторів додалися і зовнішні, наголошує Жолудь. "Якщо ми подивимося на Росію, на Туреччину, на Польщу, раніше цього тижня на Казахстан, де відбулася девальвація тенге, в усіх країнах, де є або гнучкий курс, або він переглядається, відбулося ослаблення національних грошових одиниць щодо грошових одиниць країн розвинутого світу", - відзначає аналітик.

Девальвація - на користь економіки

"Нинішнє падіння курсу гривні може піти на користь передусім експортерам (металургія, хімія тощо), а також тим секторам, котрі конкурують із імпортом, і таким чином усій економіці", - вважає Василь Астров. Адже експорт товарів та послуг складає майже 50 відсотків від українського ВВП, нагадує експерт. Водночас, зазначає Олександр Жолудь, більшість експортерів в Україні є водночас і значними імпортерами. Ті ж таки хімічна промисловість та металургія споживають імпортований газ або коксівне вугілля - а це обмежить збільшення їхніх прибутків.

У програші від девальвації, на думку Василя Астрова, опинилися українські домогосподарства - їм доведеться більше платити за імпортовані товари, котрі не можна замінити виробленими в Україні дешевшими аналогами. Збільшиться навантаження і на власників доларових кредитів, котрих в Україні майже половина, нагадує експерт. Однак якщо девальвація гривні не перевищить 20 відсотків, українцям вдасться упоратися із цим, вважає Астров.

Прогноз: ослаблення гривні продовжиться

За розрахунками, девальвація гривні на більш ніж 30 відсотків може нести серйозну загрозу вчасним виплатам кредитних зобов’язань українців, наголошує Василь Астров. "Таке значне знецінювання (української валюти. - Ред.) буде однак дуже ймовірним, якщо найближчим часом не буде вирішено політичну кризу і країна не отримає "рятівний пакет" від Росії або МВФ чи ЄС", - наголошує австрійський економіст.

Олександр Жолудь радить українцям, котрі хочуть вберегти свої заощадження, "не нервувати" та слідкувати за розвитком ситуації. Адже хаотичні обміни унаслідок кожної зміни курсу часто призводить до втрат, попереджає експерт. Водночас аналітик відзначає, що Україна поки що не досягла рівноважного курсу національної валюти. "Скоріше за все, найближчими місяцями ми будемо бачити подальше ослаблення гривні", - прогнозує експерт.

 Повна версія


 Facebook
 Коментарі