СТАТТІ, ПУБЛІКАЦІЇ, ЛЕКЦІЇ

 Всі публікації   Рубрики   “Економіка та фінанси”


Сепаратизм відкидає економіку Донбасу на два роки назад

10 червня 2014 р. | Автор/джерело: Каріна Оганесян, DW
 16564

Економіка Донбасу зазнає величезних збитків через політичну нестабільність в регіоні та ескалацію воєнного конфлікту. Ще до початку бойових дій промислове виробництво в області скоротилося на 13 відсотків.

Через політичну нестабільність економіка Донбасу несе найбільші збитки серед усіх українських регіонів. За даними обласного управління статистики, за перший квартал 2014 року підприємства області зазнали збитків на 37% більше, ніж у середньому по Україні. Сума втрат лише за перші три місяці цього року (30,2 млрд грн) більша, ніж за весь 2013 рік (21,8 млрд грн). У порівнянні з аналогічним періодом 2013 року промислове виробництво в області скоротилося на 13 відсотків. Причина у зниженні експортних замовлень та внутрішнього попиту внаслідок політичної нестабільності.

Великий бізнес ще тримається

Великі виробники зазначають, що поки працюють у звичному режимі. Але вже у найближчій перспективі - через місяць-два - прогнози доволі невтішні. "Поки працюємо в штатному режимі. Але активність замовників, безумовно, впала. Ну хто з іноземців захоче їхати до нас, долаючи 13 блокпостів?" - сказав DW Володимир Жулій, керівник відділу маркетингових комунікацій Новокраматорського машинобудівного заводу, що знаходиться в зоні АТО.

"Якщо ми подивимося на промисловість, то основні підприємства важкої індустрії працюють, але не на повну потужність. Через політичну нестабільність у державі багато контрактів було зірвано і нашвидкуруч поновити їх неможливо. До того ж, не варто забувати, що підприємства Донбасу, які були орієнтовані на російський ринок, цей ринок, по суті, втратили. Товарооборот між Росією та Донецькою областю з початку року зменшився втричі ", - розповів Deutsche Welle голова регіонального відділення Національного інституту стратегічних досліджень, доктор економічних наук Юрій Макогон.

Експерт зазначає, що додаткові труднощі для роботи промисловості, зокрема вантажопотоків виникли через пошкодження залізничної системи в зоні військових дій. Водночас транспортна інфраструктура зазнає колосальних збитків і через паралізоване авіасполучення з Донецьком. Так, Донецький аеропорт за рішенням Державіаслужби офіційно закритий до 30 червня. Тим часом туроператори зазначають, що вильоти з Донецька повністю скасовані аж до кінця літа. Поки немає можливості безпечного доступу спеціалістів до аеропорту, щоб оцінити рівень збитків, каже DW керівник прес-служби летовища Дмитро Косінов. "У районі аеропорту продовжується стрілянина і напіввійськові дії", - зазначає він.

Малий та середній бізнес втікає від куль

У найгіршому стані в Донбасі опинився малий та середній бізнес. За словами доктора економічних наук Юрія Макогона, малий бізнес у регіоні становить близько 10 відсотків місцевої економіки. Половина цього бізнесу за період політичної напруги закрилася. Саме в цій сфері нині спостерігається найбільше зростання безробіття. Люди, які працювали в малому та середньому бізнесі без трудових книжок, тепер стали на облік в центри зайнятості, й офіційне безробіття в Донецьку, хоч усе ще й невисоке, але зросло, по суті, вдвічі.

Ще одна проблема, пов’язана з виживанням малого бізнесу: багато підприємців повиїжджали з області, рятуючись від бандитизму в ДНР, зазначив DW донецький соціолог Ярослав Пасько. Але відновити малий бізнес значно легше, ніж важку промисловість, зауважує доктор економічних наук Юрій Макогон. Якщо зупиниться велика промисловість, то, щоб її знову запустити, знадобиться майже рік, зауважує експерт.

Невтішні прогнози

Якщо брати загальноекономічний розвиток без урахування політичної кризи та бойових дій, економіка Донбасу, починаючи з 2008 року, демонструє негативну динаміку, каже Макогон. Політична криза та бойові дії, зрозуміло, тільки ускладнюють ситуацію. За умов подальшого мирного розвитку та припинення насилля економіці Донбасу знадобиться не менше року, аби вийти на показники 2013 року, зазначає експерт. А щоб вийти на докризовий рівень 2008 року, за найсприятливішого розвитку потрібно буде ще рік-два.

 Повна версія


 Facebook
 Коментарі