СТАТТІ, ПУБЛІКАЦІЇ, ЛЕКЦІЇ

 Всі публікації   Рубрики   “Світ про Україну”


Чи вимкнуть Росії SWIFTло?

3 березня 2015 р. | Автор/джерело: Віталій Дубенський, DW
 18724

Як змусити Кремль повернутись у міжнародне правове поле й відмовитись від агресивної політики щодо України? Дедалі гучніше лунає ідея відключення Росії від платіжної системи SWIFT.

Про можливе відключення Росії від міжнародної системи розрахунків SWIFT вже неодноразово натякали на Заході. Кілька днів тому ця погроза прозвучала на найвищому рівні. Зокрема, про це заявив прем’єр-міністр Великобританії Девід Кемерон. За його словами, такий крок можливий, якщо провалиться режим припинення вогню на Донбасі. Компанія SWIFT, штаб-квартира якої розташована в Бельгії, є міжнародним провайдером послуг передачі фінансових повідомлень, який зв’язує понад 10 тисяч банків і фінансових установ у приблизно 210 країнах світу.

SWIFT - ядерна бомба серед санкцій?

Досі тільки один раз SWIFT використали для відключення від системи кредитно-фінансових інститутів цілої країни. У березні 2012 року цій компанії заборонили надання послуг між ЄС та іранськими банками, які потрапили під міжнародні санкції. На думку багатьох експертів, цей крок допоміг спонукати уряд Ірану сісти за стіл переговорів з приводу його суперечливої ядерної програми. Така заборона також стала однією з перших санкцій, яку Тегеран попросив зняти.

Російські банки ще більше пов’язані з міжнародною торгівлею й ринками капіталів. Російське видання "Коммерсантъ" раніше повідомляло, що більше 90% угод за участю російських банків є транскордонними. Отже, негативний вплив у разі відключення від системи SWIFT на економіку Росії, яка й без того переживає нелегкі часи, був би величезним, ба навіть руйнівним, як наголосив у розмові з DW аналітик варшавського бюро експертної організації Європейська рада з міжнародних відносин Константи Геберт.

За його словами, внаслідок такого розвитку подій для Росії стане майже неможливим отримання кредитів на міжнародних фінансових ринках, проводити рутинні транскордонні операції в рамках комерційних угод. Враховуючи це, не дивує, чому Центральний банк Росії вже замислився над розвитком альтернативної платіжної мережі. Геберт не виключає, що відключення від SWIFT може підштовхнути Росію й Китай до створення власної альтернативи.

Можлива відповідь Москви

З огляду на місце Росії в світовій економіці відключення російських банків від SWIFT може завдати серйозної шкоди й світовій економічній системі, застерігає варшавський експерт. На його думку, цілком імовірно, що й Росія реагуватиме за допомогою коктейлю з економічних, політичних і військових заходів, який зачіпатиме західні інтереси.

Серед можливих кроків з боку Москви він назвав: цільове ембарго відносно тих народних господарств, які в значній мірі залежать від експорту в Росію; селективне газове та нафтове підвищення цін; вихід з Женевських переговорів щодо ядерної програми Ірану, відкрита підтримка позиції Тегерана тощо.

Росія також може вдатися до хитрощів. "Їй доведеться покладатися на систематичний обхід санкцій за допомогою держав, які можуть користуватися системою SWIFT, таких як Туреччина", - вважає Константи Геберт. Прикладом тут може слугувати той самий Іран. Деяким іранським банкам, заблокованим у SWIFT, вдалося зберегти грошові потоки за рахунок оренди ліній зв’язку в Дубаї, Туреччині та Китаї. Хоча, як пише The Economist, такі обхідні шляхи є досить повільними та дорогими.

Складна процедура ухвалення рішення

Враховуючи всі за та проти, можна сказати, що відключення Росії від SWIFT є справді крайнім заходом, якому має передувати складна процедура ухвалення такого рішення.

Ще восени минулого року, коли пролунали перші заклили заблокувати сервіси SWIFT для Росії, у компанії пояснили, що запроваджувати санкції проти окремих країн або організацій - справа виключно компетентних державних органів і законодавців. "Як система, що базується на території Євросоюзу, SWIFT повністю дотримується європейського законодавства" і не збирається ухвалювати односторонніх рішень про відключення фінансових інститутів від своєї системи, вказувалось тоді в прес-релізі.

Аналітик та партнер юридичної компанії Morgan, Lewis & Bockius Брюс Джонстон у розмові з DW звернув увагу на те, що відключення від SWIFT потребує схвалення всіх 28 країн Євросоюзу. "Звісно, деякі країни ЄС можуть мати менше ентузіазму. Ймовірно, для цього буде необхідне рішення Ради Європейського Союзу", - сказав Джонстон.

Україні варто судитись

"Якщо угоди щодо припинення вогню зберігатимуть свою життєздатність, ЄС не запроваджуватиме нових санкцій. Поки що дипломатія є найкращою надією на врегулювання цієї кризи. Уже запроваджені санкції достатньо тиснуть на Росію", - вважає Метью Рожанські, експерт з відносин США з державами колишнього Радянського Союзу та директор Інституту Кеннана.

Водночас варшавський аналітик Геберт вважає, що посилити тиск на Кремль можна й без відключення російських банків від SWIFT. Але ініціативу тут має проявити сам Київ. Геберт радить Україні судитися з Росією за крадіжку й знищення власності в Криму. На його думку, суди могли б накласти арешт на російське державне майно на території ЄС, починаючи від банківських вкладів і закінчуючи нерухомістю, суднами й літаками, у рахунок майбутніх виплат.

 Повна версія


 Facebook
 Коментарі