СТАТТІ, ПУБЛІКАЦІЇ, ЛЕКЦІЇ

 Всі публікації   Рубрики   “Світ про Україну”


На Донбасі воюють діти, і вчителі про це знають

20 травня 2016 р. | Автор/джерело: Олександр Савицький, DW
 22392

Переважна більшість педагогів та військових на Донеччині не обізнані з правами дітей, але знають про їхнє втягнення у збройний конфлікт.

Про це свідчать дані дослідження Данської ради у справах біженців.

Третина педагогів на Донбасі особисто знають дітей, залучених до збройного конфлікту. Водночас 100 відсотків учителів не знають і не чули про факультативний протокол до Конвенції ООН про права дитини, який застерігає від залучення дітей до таких конфліктів, і лише 85 відсотків педагогів ознайомлені із законом України про охорону дитинства. Дітям натомість їхні права відомі. Висновки дослідження Данської ради у справах біженців щодо залучення дітей до збройного конфлікту на Донбасі промовисті.

Погано знайомі з правами дитини також деякі військові. Як повідомила цього тижня на презентації цього дослідження представниця Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Оксана Філіпішина, вісім відсотків опитаних військових висловили готовність надати притулок дитині, яка попроситься до воєнного формування, що прямо суперечить міжнародним стандартам прав дитини. "Серед військових не проводиться інформаційно-просвітницька робота з цих проблем", - сказала Філіпішина.

За її словами, впродовж останніх двох з половиною років постійно з’являється інформація про участь дітей у збройному конфлікті на Донбасі. Президент України Петро Порошенко нещодавно оголосив про загибель 21 дитини-учасниці бойових дій. "Є інформація про дітей на блокпостах, які стають жертвами сексуального та фізичного насильства з боку військових, що діти залучаються до незаконних збройних формувань. Усе це підпадає під відповідальність держави за факультативним протоколом Конвенції ООН про права дитини щодо участі дітей у збройних конфліктах", - сказала Філіпішина.

Головна проблема - необізнаність

Участь у збройному конфлікті дітей віком до 18 років означає їхнє втягнення у бойові дії не лише як вояків, а й як розвідників, носіїв, об’єктів сексуальної експлуатації тощо, пояснює консультант-дослідник данського проекту Олексій Лазаренко. Натомість військові, як виявилося, вважають втягненням у конфлікт лише пряму участь у бойових діях зі зброєю в руках. За словами дослідника, опитані учні професійно-технічних училищ також зазвичай висловлювали готовність надавати бійцям на блокпостах різного роду невоєнні послуги і не вважали це участю у збройному конфлікті.

Більшості опитаних педагогів добре відомі факти участі дітей у воєнних діях і під час окупації бойовиками, і після звільнення цих територій Україною. "15 відсотків учнів і 36 відсотків педагогів знають таких дітей особисто. А ще 24 відсотки учнів і 32 відсотки вчителів чули про такі випадки від інших. При цьому 20 відсотків учнів допускають участь у воєнних діях в різних формах і ще 27 відсотків готові взяти в них участь за певних умов", - сказав Лазаренко.

Опитані службовці Національної гвардії, Військової служби правопорядку і поліції вказали, що у відповідь на можливе прохання неповнолітніх залишитися в зоні бойових дій вони доповідатимуть про це командуванню і виконають його ухвалу. "Натомість, згідно з рекомендаціями Комітету ООН з прав дитини, всі дотичні до залучення дітей до збройного конфлікту особи мають бути обізнані про наслідки, ризики та міжнародні стандарти вирішення цієї проблеми", - нагадав Лазаренко.

Байдужість влади

Керівництво Служби безпеки України, міністерств внутрішніх справ та оборони на запити про обізнаність військовиків про норми Конвенції ООН та про розслідування оприлюднених у пресі фактів залучення дітей до збройного конфлікту відповідають відписками, скаржаться правозахисники. "Всі відповіді на наші запити - формальні, в них сказано, що дітей в зоні конфлікту немає і не може бути", - повідомила Філіпішина.

Водночас МВС звітує про розслідування трьох кримінальних проваджень щодо чотирьох неповнолітніх, котрі були залучені до незаконних збройних формувань на території самопроголошеної "Донецької народної республіки". А на сайті прокуратури Донецької області правозахисники знайшли згадку про вісім кримінальних проваджень за фактами участі дітей в бойових діях. Проте сподівань на покарання винних небагато. "Прямої норми про відповідальність за втягування дітей у збройний конфлікт законами України не передбачено", – зазначила Філіпішина.

 Повна версія


 Facebook
 Коментарі