НОВИНИ

 Всі новини   Рубрики   “Скандал” 


Євросоюз не вибачить Росії і Білорусі недопоставок нафти

22:16, 8 січня 2007 р.  8567
Джерело: 5 канал

У Європі не приховують - занепокоєні збоями у постачанні російської нафти.

Вона становить одну шосту потреб Німеччини і третину потреб Польщі. Втім, у Євросоюзі пропонують не панікувати - запасів нафти тут вистачить щонайменше на два місяці.

У Брюсселі до перебоїв із постачанням російського палива звикли. Вже не першу зиму Євросоюзу його бракує. До перекритого крану тут були морально готові - ще влітку збільшували резерви нафти й газу.

Втім, Єврокомісар з енергетики Андріс Пібалгс переконує - Росії та Білорусі недоотриманої нафти у Брюсселі не подарують. У бельгійській столиці готуються до позачергової зустрічі вищого керівництва, щоб обговорити ситуацію.

Ферран Тарраделлас, речник Єврокомісара з енергетики: "Нині ми використовуємо паливо, що надходить з південного сходу Європи через Словаччину. Я вже проінформував уряди Німеччини, Польщі та Словаччини, а також інших європейських країн, щоб ті негайно сповіщали про зменшення обсягів постачання. Також я звернувся щодо роз'яснень до представників Росії та Білорусії, щоб вони детально розповіли, що саме коїться."

Втім, Москва та Мінськ вину у нафтовій кризі перекладають одне на одного. З чиєї саме вини Європа опинилася без російської нафти, з'ясувати не так легко. Натомість, як європейські, так і російські аналітики запевняють - це вже традиційна зимова забавка - гра м'язами.

Наталія Лещенко, аналітик Global Insight: "З одного боку - цього можна було очікувати. З іншого - це збитки для російського уряду, який втратив три мільярди доларів. Хоча, слід визнати - це проста демонстрація сили - адже Білорусія залежить від російського експорту, зокрема від експорту газу та нафти."

Тим часом у Варшаві закликають Євросоюз нарешті зіскочити з паливного гачка Росії. Хоча й зізнаються - це нелегко з огляду на виснаження запасів нафти у Норвегії.

Пьотр Наімскі, заступник міністра економіки Польщі: "Це ситуація, коли ми знову постали перед проблемою невиконання обіцянок. Тож ми не можемо більше довіряти."

Нова паливна криза, спричинена Росією, призведе до активнішого обговорення потреби долучити Росію до європейської енергетичної хартії. Півтора місяці тому Варшава вимагала, щоб Москва ратифікувала документ, який дозволяє іноземним компніям видобувати і транспортувати російське паливо. Кремль рішуче відмовився від цієї пропозиції Євросоюзу. Тим часом у Варшаві та Брюсселі переконані: якби європейські компанії змогли потрапити на російський енергетичний ринок - він став би прогнозованішим і стабільнішим. Тим більше, що щорічні паливні кризи призводять лише до подорожчання нафти та газу на світовому ринку, а це негативно позначається на гаманці пересічного європейця.

Від “Аратти”: Для пересічного українця паливні забавки Москви не менш відчутні, ніж для пересічного європейця. Принагідно ми беремо на себе сміливість нагадати вельмишановним європейським політикам, що ця брудна гра Москви починалася саме із України. Бо саме на українському полігоні ще із середини 90-х років відпрацьовувалися методи енергетичного шантажу сусідніх держав кремлівським керівництвом. Але тоді "законодавці" європейської політики "не помітили" як Москва брутально порушує власні міжнародні зобов'язання держави-гаранта безпеки України - єдиної в світі держави, яка добровільно позбулася ядерного статусу. Якби ще тоді західні політики проявили жорсткість і принциповість щодо виконання міжнародних гарантій Україні - сьогодні у Москви не свербіли б рученятка перекрити комусь нафтогазового крантика.


 Повна версія


 
 Facebook
 Коментарі