НОВИНИ

 Всі новини   Рубрики   “Духовний світ” 


9 травня вважають святом лише країни, що перебувають під впливом Росії

14:12, 30 квітня 2013 р.  22849
Джерело: Український тиждень

Святкування 9 травня як День перемоги – це відголоски радянського минулого.

Про це заявив голова вченої ради Центру досліджень визвольного руху, історик Володимир В’ятрович.

За його словами, що в Україні необхідно у цей день вшановувати пам’ять загиблих.

«Думаю, саме таке відзначення було б найбільш прийнятним для українців і таким, що мало би помирити українців, незалежно від того, по який бік в цій війні воювали їхні предки. Справа в тому, що спроба представити цю війну як Велику Вітчизняну і 9 травня як велику Перемогу в ній – це відголоски радянського міфу, який намагалися представити в цій війні в чорно-білих кольорах, в якій з одного боку були німці, з іншого – так звані «наші», – заявив він.

«Але насправді для українців ця війна була ще однією трагедією, в якій українці часто воювали проти українців і за чужі інтереси. А тому для нас завершення цієї війни мало би власне визначатися як поминання пам’яті тих жертв, які загинули в цій війні за чужі інтереси», – додає історик.

За словами В’ятровича, з історичної точки варто говорити про Другу світову війну, а не Велику Вітчизняну війну.

«У хронологічних рамках цей термін – ширший, починається в 1939 і закінчується 1945 роком. І вона є більш багатоманітною і багатоколірною, ніж простий чорно-білий народ, якому пропонується концепція Великої Вітчизняної війни», – зазначив він, зауваживши, що «бентежить, що зараз українська влада відновлює цей радянський міф».

Як зазначив В’ятрович, Україні відійшла від цього міфу, починаючи з 2005-2006 років.

«По-перше, з підручників зник цей пропагандистський термін Велика Вітчизняна війна, а міцно утвердився – Друга світова війна… На жаль, відзначення (9 травня як День Перемоги – Ред.) в Україні повернулися 2010 року, але я думаю, що це лише рецидиви і відголоски радянського минулого. Я переконаний, що зі зміною влади ця традиція перестане жити», – вважає він.

Водночас В’ятрович зазначає, що 9 травня вважають святом уже навіть не всі пострадянські країни.

«До прикладу країни Балтії вже приєдналися до європейських країн і не відзначаються це як певне тріумфальне свято. Святкують лише ті країни, які, на жаль, перебувають під більшим впливом Росії і де спостерігається такий неорадянський ренесанс. І важливо – в Україні на державному рівні відзначається День перемоги, натомість з кожним роком ігнорують зокрема Дня пам’яті жертв голодомору в Україні, що переважно відбувається з ініціативи громадськості і при нехтуванні центральної влади», – додав В’ятрович.

Як повідомлялося раніше, Львівська міська рада ухвалила рішення про оголошення 8-9 травня у місті Львові Днями скорботи за загиблими у Другій світовій війні та жертвами тоталітарних режимів. Водночас, депутати підтримали ухвалу, яка передбачає заборону використання окупаційної символіки СРСР, комуністичної і нацистської символіки на території Львова.

Крім цього, Івано-Франківська міська рада оголосила на території міста 9 травня Днем скорботи за загиблими у Другій світовій війні. Депутати також заборонили в обласному центрі розміщення на будинках і спорудах підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності символіки неіснуючих і невизнаних держав (військових формувань).

Прем’єр-міністр Микола Азаров розкритикував ці рішення, зазначивши, що вони - незаконні.

"Хочу сказати вам однозначно: я вважаю, що обласні ради приймають абсолютно незаконні рішення. Більше того, аморальні рішення. Називати велике свято День перемоги Днем скорботи - це ображати пам’ять антифашистів, воїнів-союзників, які по суті дозволили, в тому числі і цим депутатам користуватися світом і демократією", - додав Азаров.


 Повна версія


 
 Facebook
 Коментарі