НОВИНИ

 Всі новини   Рубрики   “Довкілля” Автономна республіка Крим


Криму загрожує екологічна катастрофа через зрив програми з утилізації радянської хімзброї

13:17, 28 жовтня 2013 р.  26238
Джерело: “Аратта-Україна”

Програма пошуку та знешкодження залишків хімічної зброї у Чорному морі була згорнута з показником виконання менш 50%. Кабмін не став її продовжувати, незважаючи на те, що на популярних кримських пляжах у воді були виявлені сліди розпаду бойових отруйних речовин.

Неприйняття Україною заходів щодо утилізації похованої на дні Чорного і Азовського морів хімічної зброї дають підставу говорити про реально існуючу загрозу екологічної катастрофи в регіоні. Про це свідчать документи, наявні в розпорядженні ZN.UA.

Як відомо, Україні хімічна зброя дісталася з часів Другої світової війни. Контейнери і боєприпаси з іпритом, люізітом, зарином і зоманом затоплені практично по всьому кримському узбережжю Чорного моря, є і в Азовському. У 1941 р., перед окупацією Криму німецькими військами, радянське командування прийняло рішення: боєприпаси з ОР (отруйними речовинами), що вже тоді було під забороною декількох конвенцій, "заховати" в море. Наразі Росія має координати всіх місць затоплення, але надати дані українській стороні відмовляється, тому пошуки затопленої хімзброї Україні довелося вести своїми силами.

Технологія знешкодження проста: контейнер (як правило, металеві бочки) омонолічують (поміщають у саркофаг - залізний каркас, який заливають спеціальним бетоном), а потім перезатоплюють на великих глибинах, не менше 130 метрів. У 1996 р. Кабінет міністрів своєю постановою №1415 затвердив Програму пошуку та знешкодження залишків хімічної зброї, затопленої у виключній (морській) економічній зоні України. Спочатку необхідні роботи планувалося виконати протягом 1997-2002 рр., але потім терміни ще двічі продовжували - до 2006, а потім - до 2010 р. Термін дії програми закінчився в 2010 р. з показником виконання 36-44%, але Кабмін відмовився її продовжувати.

У розпорядженні ZN.UA виявилося відомче листування - звернення голови Рахункової палати України Валентина Симоненка до президента Віктора Януковича, узгодження різними відомствами і міністерствами проектів постанов Кабінету міністрів, листи вчених в профільні міністерства про необхідність продовження держпрограми зі знешкодження залишків хімічної зброї. Всі нормативні документи, прийняті по даній держпрограмі, закриті для громадськості, хоча вони стосуються інформації, доступ до якої за чинним законодавством не може бути обмежений.

Згідно з довідкою, підписаною Петром Неботовим - директором департаменту економіки оборони та безпеки Міністерства економіки, акваторія мису Лукулл обстежена частково, Керченська протока - на 2/3, а південно-східне узбережжя Криму - лише на чверть. "У Керченській протоці залишилися 60 саркофагів зі знешкодженою хімічною зброєю, які потребують перезатопления на великих глибинах, що має навігаційну і екологічну загрозу", - йдеться в довідці.

З іншого документа випливає, що технологічні майданчики, куди транспортують омонолічені саркофаги, знаходяться на малій глибині:

"У даний час 46 саркофагів (77% від омонолічених) перебувають на робочому майданчику в прибережній смузі Керченської протоки на глибині п’ять метрів, але не перепоховані на великі глибини згідно з технологією знешкодження контейнерів із залишками хімічної зброї", - повідомляв президенту Віктору Януковичу голова Рахункової палати Валентин Симоненко, інформуючи у вересні 2010 р. про зрив виконання держпрограм №1415 і 75.

Про те, яка концентрація ОР в місцях, де іприт або люїзит вже просочилися з проржавілих бочок, що знаходяться в 15 км від берега, а в безпосередній близькості від популярних пляжів і місць промислового рибальства, дізнаємося завдяки листу Валентина Симоненка президенту Януковичу:

"У Керченській протоці, в районі населеного пункту Героївське, що є зоною масового відпочинку населення, вміст арсену (продукт розкладу бойових отруйних речовин) в пробі води перевищує допустимий рівень у 3,5 рази. Знайдений в липні 2007 р. в даному районі частково зруйнований контейнер L 400 з хімічною зброєю до цього часу залишається на місці знаходження неомоноліченим. У районі мису Білий, де розташовані плантації мідій, вміст арсену перевищує допустимий рівень у 3,46 рази".
 Повна версія


 ДО ТЕМИ:

 
 Facebook
 Коментарі