Соціоніка - наука про відносини між людьми


Соціоніка - наука про відносини між людьми

Відносини між людьми можна прогнозувати. Так вважають прихильники порівняно нової (з 1970 року) психологічної теорії. Ці відносини утворюються між 16 типами особистості, до одного з яких належите також і Ви.

Тип особистості (соціотип) не змінюється ні через день, ні через рік. Психологічний тип - це дещо інше, ніж виховання людини, її культурний рівень, її професія (фенотип): це спосіб обміну інформацією та діями з навколишнім світом. Кожен тип має не тільки сильні, але і слабкі риси - досконалість в одніх доводиться "відшкодовувати" через недосконалість в інших. Іноді представники одного типу виглядають як близнята - хоча вони навіть не родичі. Можливо, тип запрограмований генетично (генотип).

В соціоніці вважається, що стосунки більш залежать від типу особистості ніж від виховання. Проте в психології існують різні теорії міжособистісних відносин. Багато хто з психологів дотримується думки, що характер людини на стосунки не впливає, а все залежить лише від культурного і соціального рівня, виховання, професії тощо. Але навіть серед тих, хто бачить зв'язок між характером людей і їхнiми стосунками, точки зору розбігаються. Ще Сократ так і не зміг відповісти на питання, який друг кращий - найбільш схожий, чи той, що найбільш відрізняється від мене?

Соціоніка розрізняє відносини між типами за ступенем комфортності. Наприклад, відносини двох тотожних типiв далеко не завжди гарні. Розуміючи одне одного з півслова, вони також однаково слабкі перед однаковими проблемами, тобто взаємодопомога у таких парах низька. Проте стосунки двох цілком різних типів ще гірші. Вони призводять до постійних конфліктів. Де ж "золота середина"?

Це дуальність - відносини психологічного доповнення. Соціоніка поділяє 16 типів на 8 доповняючих, або дуальних пар. Такі пари - найбільш стійкі на близькій дистанції, тобто, наприклад, у сім'ї.

Головні сфери застосування соціоніки: педагогіка (вивчення взаємодії поміж викладачем та студентом/учнем, проблеми засвоєння учбового матеріалу), сімейне консультування (шлюб та розлучення, проблеми віку), кадрове консультування (професійна орієнтація, сумісність у робочому колективі, стратегія підприємства на базі типів співробітників), фундаментальні наукові дослідження (математичне моделювання, генетика, психофізиологія, морфологія – зовнішні параметри соціонічних типів), психологичні ігри та тренінги.

Якщо Ви схочете дізнатися, до якого типу Ви належите, і які можливості приховано у Ваших стосунках з оточенням– пропонуємо Вам пройти нескладний тест та прочитати характеристику.


Соціоніка - типи особистостей:

Iнтуїтивно-логiчний екстраверт
Винахідник, Новатор, Дон-Кіхот

Сенсорно-етичний інтроверт
Посередник, Художник, Дюма

Етико-сенсорний екстраверт
Життєлюб, Ентузіаст, Популяризатор, Продавець, Гюґо

Логіко-інтуїтивний інтроверт
Аналітик, Справедливий, Декарт, Робесп`єр

Етико-iнтуїтивний екстраверт
Вчитель, Наставник, Гамлет

Логiко-сенсорний інтроверт
Інспектор, Контролер, Максим Горький

Сенсорно-логiчний екстраверт
Маршал, Полководець, Македонський, Жуков

Iнтуїтивно-етичний інтроверт
Лірик, Поет, Романтик, Єсенін

Логiко-iнтуїтивний екстраверт
Підприємець, Джек Лондон

Етико-сенсорний інтроверт
Охоронець, Мораліст, Драйзер

Сенсорно-етичний екстраверт
Полiтик, Покровитель, Цезар

Iнтуїтивно-логiчний інтроверт
Критик, Бальзак

Логiко-сенсорний екстраверт
Менеджер, Адміністратор, Штiрлiц, Холмс

Етико-iнтуїтивний iнтроверт
Миротворець, Гуманiст, Письменник, Достоєвський

Iнтуїтивно-етичний екстраверт
Психолог, Порадник, Журналіст, Том Сойєр, Гекслi

Сенсорно-логiчний iнтроверт
Майстер, Ґабен


 Facebook
 Коментарі