СТАТТІ, ПУБЛІКАЦІЇ, ЛЕКЦІЇ

 Всі публікації   Рубрики   “Психологія та стосунки”


Романтичне кохання триває все життя

3 жовтня 2009 р. | Автор/джерело: Сніжана Шабанова, Infox.ru
 41058

Американські вчені підтвердили: чуттєва пристрасть проходить швидко, а романтичні стосунки можуть залишитися на все життя.

Як вважають психологи, в сучасній західній культурі саме романтичне кохання більшість вважає важливою частиною шлюбу. І навіть цілком вагомою підставою для того, щоб одружитися. А дехто вважає, що зникнення такого кохання - достатній привід для розлучення.

Автор дослідження доктор Б’янка Асеведо (Bianca P. Acevedo) з Університету Стоуні-Брук (Stony Brook University) говорить: «Багато хто не бачать різниці між палким і романтичним коханням. Але це не так». За словами дослідниці, в романтичному коханні є інтенсивність, зобов'язання перед партнером і «сексуальна хімія». Все те ж саме, що має і палке кохання, але за винятком одержимості.

Таке різне кохання

Різницю між палким і романтичним коханням психологи визначили вже давно. Пристрасне кохання визначається як «стан інтенсивної туги за єднання з іншим», або, простіше, закоханість. І вона, на думку фахівців, характеризується нав'язливими думками, невпевненістю в собі і коливаннями настрою. Ревнощі психологи відносять до компонентів саме палкого кохання.

А романтичне кохання, на думку психологів, визначається в першу чергу прихильністю і ніжністю до об'єкта.

Рівень пристрасті у стосунках зменшується, як тільки між закоханими настає близькість. Психологи вважають, що це відбувається через звикання до партнера. А романтичне кохання може тривати довше, тому що воно засноване скоріше на дружбі і спільності інтересів, ніж на бажанні володіти партнером.
Як перевірити кохання

Асеведо та її колега Артур Арон (Arthur Aron) провели 27 досліджень, під час яких опитали 6070 осіб про їхні короткострокові романи і довгострокові стосунки.

Вчені припустили, що якщо романтичне кохання дійсно існує в довгострокових стосунках, то воно дуже корисне для збереження шлюбу та успішного функціонування сім'ї як соціальної структури. Тоді як пристрасть між партнерами та наслідки, що її супроводжують, - ревнощі і контроль, можуть перешкодити подружжю повноцінно виконувати їхні соціальні ролі.

Дослідники виділили типи стосунків: романтичні, пристрасні (романтичні з нав'язливою ідеєю), одержима любов (крайній варіант пристрасної) і дружба-любов. А також розділили романи на дві категорії - довгострокові і короткострокові.

У 17 дослідженнях короткострокових стосунків брали участь студенти коледжу у віці від 18 до 23 років, які на момент початку дослідження одружилися, побралися або залишалися самотніми. Дослідники висунули до випробуваних основну вимогу - всі стосунки тривали не більше чотирьох років. У десяти експериментах з вивчення довгострокових стосунків брали участь пари середніх років, які перебували в шлюбі не менше десяти років.

Романтика - надійніше

З'ясувалося, що ті випробувані, які розповідали про романтичне кохання, виявилися більш задоволені своїми тривалими і короткими стосунками.

Кохання-дружбу учасники визнали найкращою для довгострокових стосунків. А тим, хто повідомляв про присутність у стосунках пристрасті, кращими видалися лише короткострокові стосунки. Задоволення від одержимого кохання випробувані не отримували, але вважали її непоганим варіантом для короткого роману й абсолютно неприйнятним для тривалих стосунків.

Пари, які розповіли про те, що вони задоволені відносинами, говорили, що вони більш щасливі й у них вище почуття власної гідності, ніж в інших. Психологи вважають, що саме така установка, коли партнери концентруються один на одному, а не на почуття власності чи ревнощів, дозволяє зберегти стосунки на тривалий час.

З іншого боку, вважає Асеведо, відчуття ненадійності та сумніви, що з'являються при атрибутах одержимого кохання - бурхливі емоції, незадоволеність і нав'язливі ідеї, негативно впливають на довгострокову перспективу відносин.

Як повідомляють автори дослідження, романтичне кохання в шлюбі все-таки можливе. І воно позитивно впливає на задоволеність стосунками, душевне здоров'я і збільшення добробуту.

Так що, вважають психологи, довгостривалий шлюб зовсім не обов'язково вбиває романтику у стосунках. І пристрасть - не найважливіший атрибут для успішного шлюбу.

Результати дослідження опубліковані в журналі Review of General Psychology.

 Повна версія


 Facebook
 Коментарі