СТАТТІ, ПУБЛІКАЦІЇ, ЛЕКЦІЇ

 Всі публікації   Рубрики   “Наука й освіта”


Пишіть від руки й ви не втратите здібність логічного мислення

4 жовтня 2012 р. | Автор/джерело: Ґюнтер Біркеншток, Анна Коталейчук, DW-Німецька хвиля
 48207

Сучасні комунікаційні засоби витісняють написані від руки нотатки. Але в повсякденному житті письмо продовжує відігравати важливу роль. Для експертів вміння писати від руки є взагалі основою логічного мислення.

У німецькій «фортеці гуманітарних наук» – університеті Тюбінгена – науковці активно розвивають ідеї про написане слово. У жовтні там відбудеться конференція, на якій літературознавці та культурологи дискутуватимуть про роль письма в епоху цифрових технологій.

Експерти припускають, що рукописні тексти дедалі успішніше протистоять машинописним нотаткам. Можна почути, зокрема, таке пояснення: «У той час, як набір на комп`ютері робить акт письма невидимим, написання від руки пропонує не просто результат, а сам процес». Це означає, що в написаному від руки виражені почуття й навіть настрій автора.

Написане від руки - цінніше

Отже, ставити хрест на вмінні писати від руки, зарано. На це вказують не лише численні об’єднання за інтересами, члени яких колекціонують, наприклад, автографи знаменитостей чи історичних постатей. На картках з афтографами до сьогодні ставлять підпис від руки. Якщо на фотокартці, книжці чи інших речах стоїть підпис відомої людини, їхня ціна одразу зростає.
У США літературний журнал «The Rumpus» залучив до проекту «Листи поштою» одного з відомих письменників. Три-чотири рази на місяць цей письменник пише листи. Їх копіюють і розсилають передплатникам в усьому світі. У Німеччині існує компанія, що називається «Feine Reime» («Гарна рима»). Спеціалісти в галузі шрифтів і дизайну спеціально для вас естетично напишуть любовного листа.

Письмо – це дзеркало душі та настрою

Існує велика кількість фахівців та знаменитостей, які не перестають наголошувати на культурній цінності писання від руки. Міріам Мекель, викладач інформаційно-комунікаційного менеджменту в університеті Санкт-Галлена, якось у розмові зі щотижневиком Die Zeit зазначила: «Лише завдяки нашій писемності ми маємо доступ до повноцінного життя».

На думку Мекель, писання від руки має особливе значення. Фізичний акт письма важливий для більш глибокого розуміння речей: «Тільки той, хто може по-справжньому доторкнутися до чогось фізично-матеріального, має можливість це зрозуміти».
Причини слід шукати в школі

Загалом експерти єдині в поглядах: надзвичайно важливо отримати навички письма як культурну техніку. Водночас нині можна спостерігати протилежну тенденцію. Чи залежить це від розвитку нових технологій, таких як смартфони та IPad? Річ у тім, що сьогодні дедалі менше людей пишуть від руки.

Особливо це помітно в школах, де дедалі більшим стає розрив між тими дітьми, які вміють добре писати, і тими, які для цього докладають багато зусиль. Це констатує викладач педагогіки Анґела Ендерс (Angela Enders) з університету Регенсбурга. На її думку, одна з основних причин погіршення письма лежить у самій шкільній освіті.

Починаючи від 1970-х років, суттєво знизилася важливість писати від руки. Існують навіть програми, які перешкоджають розвитку індивідуального письма: у деяких школах Гамбурга, наприклад, дітей вчать писати лише друковані літери, а не чистописанню: мовляв каліграфія є занадто складною справою для дітей і переобтяжує їх.

Письмо допомагає думати

Педагог Ендерс не погоджується з такими міркуваннями й наголошує: витіснення каліграфічного письма призводить до того, що студенти розвивають інші форми сприйняття й мислення.

«Тексти, написані від руки, слід ретельніше продумувати, ніж ті, що я набираю на комп’ютері», - говорить Ендерс. Коли працюєш на комп’ютері, то в текст можна щось вставляти, пересунути, змінити. Текст можна пропустити через програму перевірки орфографії. Натомість коли дитина пише від руки, вона повинна від самого початку спланувати й продумати, що і як писати: «Це призводить до того, що діти вчаться думати по-іншому – більш логічно та з висновками».

Незважаючи на загальні тенденції, у німецьких школах, як і раніше, практично все пишуть від руки. Натомість у Швеції зовсім скоро ситуація може змінитися. Там уже існують класи, в яких діти вчаться писати виключно на комп’ютерних клавіатурах.

 Повна версія


 Facebook
 Коментарі