СТАТТІ, ПУБЛІКАЦІЇ, ЛЕКЦІЇ

 Всі публікації   Рубрики   “Національна безпека”


Україна очікує агресії Росії з кримського напрямку

23 липня 2014 р. | Автор/джерело: Лілія Гришко, DW
 25249

Поки увага міжнародної спільноти прикута до проросійських бойовиків на Сході України, Росія нарощує військову присутність на Арабатській стрілці. На Херсонщині побоюються російського вторгнення.

Відколи Росія анексувала Кримський півострів, її війська контролюють і кілька кілометрів суші на Арабатській стрілці, зокрема, поблизу села Стрілкове, що у Херсонській області, та частину акваторії в Азовському морі. Встановлення блокпосту біля курортного селища на Херсонщині Росія пояснила тим, що там знаходиться газовидобувна станція та кілька стаціонарних водних видобувних платформ, які належать "Чорноморнафтогазу", котрий націоналізувала самопроголошена кримська влада.

Наступ з моря

Нині ж на окупованій українській території в районі села Стрілкове Херсонської області зафіксовано нарощування живої сили та військової техніки Російської Федерації, повідомив 21 липня речник Інформаційно-аналітичного центру РНБО Андрій Лисенко. За його словами, російські військові мінують українську акваторію Азовського моря навколо захоплених газовидобувних установок, а прикривають мінування два російських ракетних катери.

"На цих стаціонарних платформах в морі не працюють люди. Це просто залізобетонні конструкції, видобуток газу звідти незначний. Скоріш за все, російські військові створюють систему захисту своїх начебто трубопроводів і бояться атак. Хоча що там атакувати?" - дивується директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

Стрілкове газове родовище почало розроблятися у 1970-их роках. Об’єм видобутку з родовища становить 10 тисяч кубометрів газу на добу. Видобутий з нього газ подається до Криму.

Формальне прикриття

Представники влади в Херсонській області, однак, побоюються, що російські військові лише прикриваються необхідністю забезпечувати безперебійне постачання газу з Стрілкового родовища до Криму. "Присутність і російських військових на території Херсонської області - це демонстраційний захід, що вони наче контролюють газ. А насправді це робиться для того, аби мати мотиви для агресії", - прокоментував в інтерв’ю Deutsche Welle голова Херсонської облдержадміністрації Юрій Одарченко.

Аби не давати зайвий привід для агресії Росії, українські військові відмовилися від силового витіснення російських військових з села Стрілкового на Арабатській стрілці, розповів Одарченко. Однак, за його словами, там встановлені українські військові блокпости, на цій території у посиленому режимі працюють підрозділи МВС та СБУ. "Ми робимо все, аби відпочиваючі мали спокій. Адже Арабатська стрілка – це курорт з базами та санаторіями", - наголосив голова Херсонської ОДА.

Заради води для Криму?

Одарченко побоюється, що, окрім газу, ще і вода може стати причиною вторгнення Росії на територію материкової України. Як відомо, раніше вода до Криму подавалася з Північнокримського каналу, що на території Херсонської області. Нині канал на кримській території, за твердженням Одарченка, умисне пошкодила самопроголошена кримська влада, і зараз вода з Дніпра туди не подається, хоча технічно українська сторона може здійснювати водопостачання.

"У нас є достовірна інформація про те, що водосховища Кримського півострова на грані вичерпання через зупинку водопостачання. Це робиться для того, аби мати підстави для територіальної агресії на Україну з боку Росії. Тобто пояснювати світу, росіянам, що це не є просто захоплення територій, а російські війська заходять, щоб дати питну воду населенню, яке мучиться спрагою в Криму", - пояснив DW Юрій Одарченко.

Прикордонники фіксують

Тим часом збільшення присутності російських військ з кримського напрямку та нарощування озброєння на кордонах з Херсонською областю фіксує Державна прикордонна служба України. Як повідомив Deutsche Welle радник голови Державної прикордонної служби Сергій Астахов, починаючи з кінця червня на блокпосту російських військових біля села Стрілкового з’явилося додаткове обладнання: реактивна установка залпового вогню "Град", зенітно-ракетний комплекс типу С300, два БТР, два БМП, десять вантажних автомобілів з чотирма гарматами.

"Вже 19 липня у Стрілковому з російського блокпосту зафіксовано вихід на вогневі позиції та бойове розташування чотирьох танків, трьох БТР. Також було помічено рух двох колон по сім гаубіц в кожній з Сімферополя через Джанкой в бік Перекопа, де кордон з Херсонською областю. Таке нарощування сил ми фіксуємо щодня", - констатує Сергій Астахов.
Він повідомив, що прикордонники відслідковують переміщення російських військ на суходолі та на морі, а військові Збройних сил України роблять все можливе, аби не допустити прориву з Криму потужних угрупувань російської армії.

 Повна версія


 Facebook
 Коментарі