СТАТТІ, ПУБЛІКАЦІЇ, ЛЕКЦІЇ

 Всі публікації   Рубрики   “Військова справа”


Чи небезпечні маневри російських ВПС біля країн НАТО?

3 листопада 2014 р. | Автор/джерело: Бернд Ріґерт, Катерина Каплюк, DW
 35203

Повітряними маневрами поряд з кордонами НАТО Росія не дає Альянсу розслабитись. Польоти не виходять за рамки міжнародних угод. Москва демонструє власні сили.

У штаб-квартирі НАТО, здається, дещо перебрали міру, доповідаючи про російські повітряні маневри над Балтійським та Чорним морями, а також над Північною Атлантикою. Представник верховного головнокомандування НАТО у Європі (SHAPE) Джей Янцен заявив, що маневри Росії могли мати потенційну загрозу для цивільної авіації, оскільки на російських бомбардувальниках та винищувачах були відключені транспондери (прилади, які дозволяють упізнати літак та його місцерозташування. - Ред.), і пілоти не виходили на зв’язок для ідентифікації.

Німецьке відомство з забезпечення цивільної авіації, однак, спростовує заяви військових: польоти російської авіації були "абсолютно легальними". Згідно з міжнародними правилами, військові літаки, що пересуваються у міжнародному повітряному просторі, не зобов’язані ні надавати розклад своїх польотів, ні вмикати транспондери для ідентифікації на екранах радарів служб цивільної авіації.

У прес-службі Європейської організації з безпеки повітряної навігації Eurocontrol у Брюсселі DW також підтвердили, що російські літаки не зникали з екранів радарів, як про це повідомлялось у деяких повідомленнях. Їх можна було спостерігати на радарах, однак не можна було ідентифікувати та визначити точну висоту. Експерт з цивільної авіації Гайнрих Ґросбонґардт у розмові з кореспондентом DW пояснив, що якби літаки ВПС Росії раптом опинились на шляху пасажирських лайнерів, у авіаційних служб було б достатньо часу, щоб забезпечити альтернативні маршрути цивільним бортам.

Повітряний простір не порушено

Навіть у самому повідомленні НАТО наголошується, що чотири групи російських винищувачів, літаків-заправників та бомбардувальників, які були помічені протягом останніх днів, не порушили повітряні кордони жодної з країн-членів НАТО, а здійснювали маневри винятково у міжнародному повітряному просторі. Бойові літаки НАТО піднімались у повітря та супроводжували російські машини з метою ідентифікації, що є, за словами представника Альянсу, стандартною процедурою - у випадку якщо неупізнаний літак наближається до повітряних кордонів НАТО. Тоді у чому ж проблема?

Генсек Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг зазначив, що занепокоєння викликає суттєво збільшена частість обльотів російськими літаками повітряного простору НАТО. З початку року Альянс зареєстрував близько 100 таких польотів, що значно перевищує показник минулого року, тобто до початку української кризи. "Ми спостерігаємо підвищену активність Росії у повітрі, однак НАТО залишається пильним и готовий до відповіді, - оголосив Столтенберг. - Кількість вильотів бойових літаків НАТО, які піднімались у повітря з метою перехоплення російських машин, суттєво зросла".

У відповідь на російську анексію Криму Альянс посилив Air Policing - повітряне патрулювання уздовж своїх східних кордонів. У країнах Балтії та Польщі були розташовані додаткові літаки, у тому числі й чотири німецьких винищувача, які також були задіяні в останніх операціях. Перехоплення літака у даному випадку означає безпосередній супровід російської машини у міжнародному повітряному просторі з метою її ідентифікації. Винищувачі НАТО не примушують російські літаки змінювати свій курс - вони можуть вимагати цього лише у тому випадку, якщо машини ВПС опиняться у повітряному просторі НАТО.

"Неприємна демонстрація сили"

Один з високопосадових представників НАТО, який побажав не називати своє ім’я, вважає, що ВПС Росії своїми діями не дає Альянсу розслабитись. Причому він не вважає це чимось негативним, навпаки, на його думку, це добра можливість для НАТО відпрацювати власні механізми - краще, ніж під час будь-яких навчань. За його словами, небезпеки військового протистояння немає: росіяни лише хочуть продемонструвати, на що вони здатні.

Так само вважає і координатор відносин ФРН з Росією Ґернот Ерлер: "Це те, що називається Show of Force - демонстрація сили у конфліктній ситуації, яка, однак, неприємна, і, крім того, завжди пов’язана з небезпеками, що подібні дії можуть призвести до певних інцидентів".
Тим не менш, наголошує Ерлер, усе, що нині відбувається, не виходить за рамки міжнародних угод - жодних порушень не зафіксовано. Федеральна канцлерка Німеччини Анґела Меркель також зазначила, що ситуація не викликає у неї занепокоєння, і про порушення повітряного простору не йдеться.

Посилення боєготовності

Столтенберг відзначив, що сьогоднішню ситуацію некоректно порівнювати з часами "холодної війни", коли один проти одного стояли озброєні військові блоки Сходу і Заходу Європи: "Зараз більше не "холодна війна", однак поведінка Росії серйозно підриває довіру до неї". Генсек висловив занепокоєння щодо напруженості, яка виникла між Росією та НАТО на тлі української кризи. Це, своєю чергою, виправдовує посилення військового контингенту Альянсу у Східній Європі.

Водночас головний редактор журналу "Національна оборона" Ігор Коротченко вважає, що нічого особливого не відбувається. За його словами, Росія повертається назад до військової практики країни, яка турбується про власну безпеку та бойову готовність своїх військ. Літаки ВПС виконують маневри та розвідувальні польоти для того, щоб ми могли зрозуміти, що замислили наші колеги по НАТО, підсумовує він.

 Повна версія


 Facebook
 Коментарі